Całoroczny Wirtualny Dzień Otwarty

Spis treści


  1. Wprowadzenie
  2. Teologia
  3. Orientalistyka
  4. Turystyka
  5. Teologia kanoniczna
  6. Studia podyplomowe
  7. Współpraca
  8. Podsumowanie

Witaj na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego!

Cieszymy się, że trafiłeś na stronę Wirtualnego Dnia Otwartego. A ponieważ tu jesteś, to znaczy, że interesuje Cię nasza oferta. Na tej stronie chcemy się podzielić z Tobą naszym Wydziałem – dosłownie. Tu znajdziesz w pigułce informacje dotyczące naszych kierunków, infrastruktury, spotkasz studentów i profesorów. Mamy nadzieję, że Wydział Teologiczny Cię zainteresuje. Oby to wirtualne spotkanie przerodziło się w spotkanie realne, które – miejmy nadzieję – wydarzy się już 1 października!!!

Interesują Cię studia
na naszym Wydziale? 
Zapraszamy do kontaktu
z Dziekanatem:

Wydział Teologiczny UO
ul. Drzymały 1A
45-342 Opole
tel. (+48) 77 44 23 768
dzie-wt@uni.opole.pl

A jeśli decyzja już zapadła – to nie ma co zwlekać:
ZALOGUJ SIĘ NA REKRUTACJĘ

Ta strona będzie wciąż uaktualniana, dlatego wracajcie – zarówno tutaj, jak i do naszych mediów społecznościowych: Instagram, Facebook, Twitter… no i oczywiście YouTube (zachęcamy do subskrypcji i “followowania”).

Zanim pojawią się kolejne informacje, chcemy powiedzieć wszystkim tegorocznym maturzystom: bez względu na plany na przyszłość i bez względu na to, jaki macie stosunek do WT, czy nas znacie – czy nie; czy lubicie, czy nie bardzo – za wszystkich Was trzymamy kciuki i prosimy Ducha Świętego o światło i wsparcie w tych ważnych dla Was wszystkich dniach. POWODZENIA!!!!

A skoro dotarliście już do tego miejsca – oddajmy głos naszemu Księdzu Dziekanowi, który osobiście zwraca się do każdego i każdej z Was!!!

Zanim zaprezentujemy poszczególne kierunki, studentów i wykładowców – krótko o naszym Wydziale. Nasza historia rozpoczęła się dość dawno: najpierw związana była z Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie, od 1981 r. z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, a od 1994 r. jesteśmy dumną częścią Uniwersytetu Opolskiego.

Cechą charakterystyczną naszego Wydziału jest pasja do nauki: zarówno do jej uprawiania jak i przekazywania. Nas wykładowcy to – co tu dużo mówić – wybitni specjaliści wielu gałęzi teologii i nie tylko (zresztą zobacz sam). Rektor naszego Uniwersytetu nazwał ich kiedyś “armią generałów”… i coś w tym musi być. Zatem warto się zdecydować na studia właśnie u nas. Poniżej kilka słów o Wydziale… jeszcze raz nasz Dziekan [prosimy się nie niecierpliwić – w następnych filmach wystąpią tez inni 🙂 ]

A co o Wydziale mówią nasi studenci? Najpierw oddajmy głos dwóm diakonom, Rafałowi i Pawłowi:

Nasza oferta studiów (kierunki)

Teologia


Kierunek “teologia” to podstawa każdego Wydziału Teologicznego. Kształcą się na nim przyszli księża, katechetki i katecheci oraz wszyscy poszukujący zrozumienia istoty wiary. Zresztą najlepiej opowie o tym koordynator kierunku i Zastępca Dziekana WT UO ks. Janusz Podzielny. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu informacyjnego:

A zatem zapraszamy na dwa moduły:

  • kapłański
  • katechetyczno-pastoralny

Każdy student przed wyborem studiów zastanawia się nad perspektywą pracy. Otóż jak wspomniał ks.Janusz Podzielny: spektrum jest tu bardzo szerokie. Dzisiejszy rynek potrzebuje nauczycieli religii, ale nasze studia dają o wiele szersze przygotowanie. Poprzez głębokie zakorzenienie w filozofii i humanistyce nasi absolwenci są poszukiwani przez wiele innych branż. Mówił o tym nasz Dziekan w ubiegłym roku. Zapraszamy do lektury – wystarczy kliknąć obrazek poniżej:

Budynek WT, Drzymały 1a

O teologii mówi się różnie. O jej studiowaniu też. Oddajmy więc głos naszym studentom i … pozbądźmy się stereotypów 🙂

Orientalistyka chrześcijańska


Orientalistyka chrześcijańska jest jedynym tego typu kierunkiem studiów w Polsce. Celem studiów jest zaznajomienie studentów z bogatą problematyką chrześcijan Orientu (głównie Azji) i kontekstem ich życia oraz uczynienie z absolwentów ekspertów zdolnych angażować się zarówno w przedsięwzięcia pomocowe, jak również edukacyjne związane z problematyką chrześcijańskiego Wschodu. W czasach, w których zainteresowanie społeczno-polityczne światem Orientu jest coraz większe, a rządowe i pozarządowe organizacje coraz bardziej interesują się sprawami chrześcijan orientalnych, takie studia wydają się być niezwykle ważne i potrzebne. Poniżej krótki materiał TVP 1 dotyczący tego niezwykłego kierunku:

Chociaż studia mają formę stacjonarnych studiów licencjackich (w przyszłości również magisterskich), w 50% będą rowadzone on-line;  zajęcia będą odbywać się głównie popołudniami (trzy popołudnia w tygodniu od 15.30 do 20.30). W programie przewidziane są również zajęcia terenowe, które z całą pewnością uatrakcyjnia cykl nauczania. W ostatnim czasie sporo informacji na temat kierunku ukazało się w mediach. Poniżej rozmowa z Dziekanem WT UO przeprowadzona przez opolski oddział TVP 3:

Turystyka i kultura śródziemnomorska


Co ma wspólnego teologia z turystyką? Po co taki kierunek? Odpowiada jego koordynator – ks. prof. Norbert Widok. Zapraszamy:

Najlepiej, jeśli o kierunku opowiedzą sami studenci. Zatem zapraszamy do wysłuchania Natalii i Karoliny:

Teologia kanoniczna


Więcej informacji już wkrótce!

Współpraca międzynarodowa Wydziału Teologicznego


Współczesne studiowanie nie ogranicza się tylko do jednej uczelni. Jest wiele możliwości rozwijania kontaktów międzynarodowych. Opowie o tym ks. prof. Marek Lis:

Podsumowanie Wirtualnego Dnia Otwartego 2021