Instytut Nauk Teologicznych Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego

oraz

Instytut Ekumenizmu i Badań Nauczania Papieskiego przy Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego
w Kamieniu Śląskim

zapraszają na

Międzynarodową konferencję naukową z udziałem J.Em. Kard. prof. dr. hab. Kurta Kocha

Ku pojednanej różnorodności. Oblicza pedagogii tolerancji Jana Pawła II

Kamień Śląski – Opole, 01-02.06.2022

P R O G R A M

Środa 1.06.2022, Kamień Śląski (pałac Odrowążów)

15.00-15.30

Przywitanie Gości i rozpoczęcie konferencji

Bp dr hab. Andrzej Czaja, prof. UO (Wielki Kanclerz WT UO)

Ks. dr hab. Krystian Kałuża, prof. UO (Dyrektor INT WT UO)

Ks. dr hab. Mateusz Potoczny, prof. UO (Dziekan WT UO)

Ks. prof. dr hab. Zygfryd Glaeser (Dyrektor IEiBNP przy CKiN WT UO)

15.30-17.00

Tolerancja w kontekście społecznym

Prowadzenie: Ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka (Dziekan WT KUL)

Wystąpienia wprowadzające:

Ks. dr hab. Mateusz Potoczny, prof. UO (Uniwersytet Opolski), Po pierwsze, być człowiekiem…

Bp dr Marian Niemiec (Bp Ewangelicko-augsburskiej diecezji katowickiej), Ekumenizm imperatywem chrześcijańskiego sumienia. Tolerancja to za mało

Ks. prof. dr hab. Józef Budniak (UŚ w Katowicach), Przez dialog ku przebaczeniu i pojednaniu

17.00-17.30 przerwa

17.30-18.30

Dyskusja okrągłego stołu

Prowadzenie: Prof. dr hab. Marek Rembierz (UŚ w Katowicach)

Wystąpienia wprowadzające:

Ks. dr hab. Krystian Kałuża, prof. UO (Uniwersytet Opolski), Od konfrontacji do pedagogiki przebaczenia. Perspektywy dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego w nauczaniu Jana Pawła II

Ks. prof. dr hab. Zygfryd Glaeser (Uniwersytet Opolski), Jana Pawła II ewangelijne przesłanie pokoju

Świadectwo:

Abp prof. dr hab. Alfons Nossol, Moje doświadczenie Jana Pawła II jako „pedagoga tolerancji”

Podsumowanie pierwszego dnia

Czwartek 2.06.2022, Opole (Wydział Teologiczny, ul. Drzymały 1a)

9.45-10.00

Przywitanie Gości i rozpoczęcie II dnia konferencji

Bp dr hab. Andrzej Czaja, prof. UO (Wielki Kanclerz WT UO)

Ks. dr hab. Krystian Kałuża, prof. UO (Dyrektor INT WT UO)

Ks. dr hab. Mateusz Potoczny, prof. UO (Dziekan WT UO)

Tolerancja w kontekście ekumenicznym

Prowadzenie: Ks. dr Andrzej Choromański (Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan)

10.00-11.30

Wykłady otwarte:

Kard. prof. dr hab. Kurt Koch (przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan), Ökumene als Paradigma der Toleranzpädagogik von Johannes Paul II (Ekumenizm jako paradygmat pedagogii tolerancji Jana Pawła II)

Prof. dr hab. Bernhard Nitsche (Uniwersytet w Monastyrze), Päpstliche Verkündigung zu Migration und Antisemitismus und ihre pädagogisch-politische Relevanz (Papieskie przesłanie na temat migracji i antysemityzmu i jego pedagogiczno-polityczne implikacje)

Ks. prof. dr hab. Tadeusz Kałużny (UPJPII), Jan Paweł II i rosyjskie prawosławie: nadzieje i rzeczywistość

11.30-12.00 przerwa

12.00-13.00

Forum dyskusyjne (Opole, WT): Tolerancja jako życiowy imperatyw

Prowadzenie: prof. dr hab. Jan Pomorski (UMCS Lublin)

Wystąpienia wprowadzające:

O. prof. dr hab. Zdzisław Kijas, Święty jako wiarygodny świadek tolerancji. Kwestia tożsamości świadka i jakość (zakres) tolerancji

Prof. dr hab. Clemens Leonhard (Uniwersytet w Monastyrze), Auf dem Weg Johannes Paul II. zum Judentum weitergehen: Lektüren jüdischer Texte im Rahmen des Theologiestudiums (Kontynuując drogę Jana Pawła II ku judaizmowi: Czytanie tekstów żydowskich w ramach studiów teologicznych)

Prezentacja aplikacji mobilnej: Tolerancja w praktyce (prof. dr hab. Jan Pomorski, UMCS Lublin)

Podsumowanie konferencji: prof. dr hab. Jan Pomorski (UMCS Lublin)