Informacje ogólne

Zen jest praktyką medytacyjną, której istotą jest poznanie swojej prawdziwej natury, “osiągnięcie” stanu buddy. Zen, choć w swej filozofii, terminologii, wizji świata, wywodzi się z buddyzmu, to jest uprawiane także przez chrześcijan. Na czym polega zen? Jakie są podstawowe, istotne teksty medytacyjne? Kto stoi u źródeł zen? Jacy są patriarchowie i mistrzowie zen, czego uczą?

Na te i inne pytania odpowiada kurs „Patriarchowie i mistrzowie zen”.

Na kurs mogą zgłosić się wszyscy zainteresowani, nie są wymagane żadne dodatkowe świadectwa. Kurs kończy się otrzymaniem świadectwa wydanym przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego.

Adresaci kursu
Kurs jest adresowany nie tylko do osób zainteresowanych buddyzmem zen, ale przede wszystkim do egzorcystów i teologów duchowości, a także do osób pełniących posługę duchową w szczególnych sytuacjach zagrożeń związanych z religiami Wschodu, aby skonfrontowały się z istotnymi pytaniami formułowanymi przez buddyzm zen, będący niezwykle popularny na Zachodzie.

Przedmioty kursu „Patriarchowie i mistrzowie zen” (liczba godzin niektórych przedmiotów w poszczególnych edycjach może się różnić)
Wprowadzenie do buddyzmu
Wprowadzenie do taoizmu i konfucjanizmu
Chiński chan 禪
Wstęp do języka chińskiego
Analiza wybranych sutr
Analiza wybranych koanów
Z Indii do Chin (od Siakjamuni Gautamy i Mahakaśjapy do Bodhidharmy)
Chińscy patriarchowie zen (od Bodhidharmy do Dajian Huinenga)
Chińscy mistrzowie zen (od Nanyue Huairang do Shiwu Qinggonga)
Japońscy mistrzowie zen (od Eihei Dōgen Kigen do Taizan Maezumi)
Koreańscy mistrzowie zen (od T’aego Pou do Sŭngsan Haengwŏn)
Wietnamscy mistrzowie zen (od Vô Ngôn Thônga do Ngộ Ấna)
Zachodni mistrzowie zen

Terminy
Kurs odbędzie się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego13 i 27 maja 2017r.

Informacje szczegółowe
Szczegółowe informacje dotyczące warunków uczestnictwa (opłat, rozkładu zajęć, liczby wykładowych godzin, dokumentów) można pobrać tutaj : Rozkład zajęć

Kierownik kursu
ks. dr hab. Dariusz Klejnowski-Różycki (dkr@uni.opole.pl)

Obsługa administracyjna
Obsługą administracyjną (dokumentami, rozliczeniami, informacjami) zajmuje się Pani dr Jolanta Bochenek – pracownik Dziekanatu WTUO: dziekanatwt@uni.opole.pl, tel. +48 77 442 37 67, +48 77 442 37 68