Moduł katechetyczny (nauczycielski) przygotowuje do nauczania religii i etyki w szkołach oraz katechezy w parafiach. Zajęcia z filozofii oraz historii Kościoła dają solidną podbudowę naukową dla lepszego zrozumienia współczesnego świata, człowieka i teologii. Przedmioty teologiczne uczą zaś postaw otwartych na dialog z innymi wyznaniami i religiami. Obejmują one m.in. egzegezę ksiąg Starego i Nowego Testamentu, traktaty dogmatyczne, teologię moralną oraz pastoralną. Absolwenci dzięki zajęciom teoretycznym i praktycznym (m.in. z psychologii, pedagogiki i dydaktyk przedmiotowych) uzyskują kwalifikacje do nauczania religii i etyki na wszystkich poziomach edukacyjnych.
Moduł kapłański (nauczycielski), przeznaczony dla mężczyzn nieżonatych, przygotowuje przyszłych duchownych katolickich do wykonywania posług religijnych związanych z przyjęciem sakramentu kapłaństwa. Uczy różnych form pracy duszpasterskiej i katechetycznej, jak również przygotowuje do nauczania religii i etyki w szkołach. W ramach modułu kapłańskiego prowadzi się wyłącznie studia stacjonarne, które uwarunkowane są przyjęciem i formacją w Wyższym Seminarium Duchownym w Opolu (więcej informacji).
Moduł duchowość i kultura chrześcijańska (nienauczycielski) daje okazję do głębszego poznania oraz przeżywania wiary chrześcijańskiej na płaszczyźnie duchowości. Wykłady z różnych przedmiotów filozoficznych i historii Kościoła uświadamiają bogactwo i zróżnicowanie myślenia o świecie oraz uczą twórczego włączenia się w działania kulturotwórcze. Przedmioty teologiczne oraz zajęcia z duchowości i kultury otwierają także na inne światopoglądy lub religie, przy jednoczesnym zachowaniu własnej tożsamości chrześcijańskiej. Absolwenci mogą pracować m.in. jako liderzy grup i ruchów religijnych, kierownicy i terapeuci duchowi, katechiści lub ewangelizatorzy w parafiach.