Podstawy dogmatyki katolickiej

Święta Inkwizycja, choć odruchowo nie najlepiej się kojarzy, była zespołem teologów w Kościele, którzy potrafili wyznaczyć bardzo precyzyjnie granice ortodoksji: co jest poglądem zgodnym z wiarą katolicką, a co nie jest. Instytucja ta trwa do dzisiaj, choć przeszła w swej historii kilka zmian nazw, a obecnie jest to Kongregacja Nauki Wiary, na której czele swego czasu stał Kardynał Josef Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI. Dogmatycy są to właśnie teologowie, którzy dawniej byliby uważani za inkwizytorów, a dogmatyka jest tą dziedziną teologii, która próbuje jak najprecyzyjniej określić to, w co wierzą katolicy.

Kurs podstaw dogmatyki katolickiej jest adresowany do każdego, kto chce poznać metodę dyskursu teologicznego. Aby zapisać się na ten kurs nie trzeba wcześniej skończyć jakichś szczególnych studiów (jak w przypadku studiów podyplomowych), mogą się zgłosić wszyscy zainteresowani.

Program kursu obejmuje następujące przedmioty:
Ogólne wprowadzenie do dogmatyki i teologii
Kreatologia (protologia)
Antropologia
Angelologia i satanologia
Trynitologia
Chrystologia
Soteriologia
Pneumatologia
Charyrtologia
Eklezjologia
Mariologia
Sakramentologia
Eschatologia
Ekumenizm

Kurs odbędzie się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, w soboty, w roku akademickim 2016/2017.

Szczegółowe informacje dotyczące warunków uczestnictwa (opłat, rozkładu zajęć, dokumentów) zostaną podane na początku października 2016.

Kierownik kursu
ks. dr hab. Dariusz Klejnowski-Różycki (dkr@uni.opole.pl)

Obsługa administracyjna
Obsługą administracyjną (dokumentami, rozliczeniami, informacjami) zajmuje się Pani dr Jolanta Bochenek – pracownik Dziekanatu WTUO: dziekanatwt@uni.opole.pl, tel. +48 77 442 37 67, +48 77 442 37 68

Udostępnij post