Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego powstał wraz z całą uczelnią w 1994 r. z przekształcenia funkcjonującego od 1981 r. Instytutu Teologiczno-Pastoralnego – filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Opolu oraz erygowanego w 1949 r. Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu i Nysie.
Aktualnie na WT UO proponowane są następujące kierunki studiów:
Ponadto Wydział Teologiczny prowadzi kształcenie doktorantów w dyscyplinie nauki teologiczne w ramach Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Opolskiego.
Na WT UO oferowane są również studia podyplomowe:
Studia ukończone na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego dają kwalifikacje do pracy w wielu dziedzinach życia społeczno-religijnego. Teologia uprawnia m.in. do nauczania religii i etyki w szkole, do pracy w instytucjach kościelnych oraz placówkach społeczno-kulturalnych, w poradniach małżeńsko-rodzinnych czy w redakcjach katolickich czasopism i stron internetowych. Orientalistyka chrześcijańska umożliwia zaś pracę w instytucjach szeroko rozumianej kultury, oświaty i administracji państwowej, w stowarzyszeniach pomocowych i organizacjach pozarządowych, w biurach handlowych i firmach współpracujących z krajami Azji, a także w turystyce i mediach zajmujących się problematyką chrześcijan na Wschodzie.
Wysoki poziom kształcenia gwarantuje wyspecjalizowana kadra naukowa. Wydział Teologiczny UO jest członkiem Federacji Uniwersytetów Katolickich (FIUC) oraz Konferencji Katolickich Instytucji Teologicznych (COCTI). Od lat związany jest współpracą z innymi ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą (są to m.in.: Monastyr, Erfurt, Würzburg, Moguncja, Wiedeń, Pecz, Praga, Ołomuniec, Trnawa, Krajowa, Kottayam). Z wieloma ośrodkami Wydział prowadzi wspólne projekty badawcze. Istnieje ponadto stała wymiana profesorów, którzy zapraszani są z gościnnymi wykładami, oraz studentów (np. w ramach programów Erasmus+ lub CEEPUS).
Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego organizuje także konferencje naukowe, zarówno o zasięgu międzynarodowym, jak i ogólnopolskim. Ich treść publikowana jest w seriach wydawniczych przygotowanych przez Redakcję Wydawnictw Wydziału Teologicznego. Są to m.in.: „Colloquia Theologica”, „Opolska Biblioteka Teologiczna”, „Człowiek – Rodzina – Społeczeństwo”, „Ekumenizm i Integracja”, „Z Dziejów Kultury Chrześcijańskiej na Śląsku” lub „Opolska Myśl Teologiczna”. W ofercie wydawniczej Wydziału znajdują się ponadto cenione czasopisma naukowe, takie jak: „Family Forum”; „Studia Oecumenica”, „Liturgia Sacra” oraz „Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego”.
Biblioteka Wydziału Teologicznego UO powstała w 1997 r. z połączenia zbiorów Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Nysie oraz Biblioteki Instytutu Teologiczno-Pastoralnego – Filii KUL w Opolu. Wraz z czytelnią oraz wolnym dostępem do zbiorów bibliotecznych dysponuje ona znakomitym księgozbiorem obliczanym na ok. 120 tys. woluminów oraz kilkaset tytułów czasopism polskich i zagranicznych. Biblioteka gromadzi zbiory głównie z teologii, religioznawstwa, filozofii, historii, sztuki, muzykologii, kulturoznawstwa, nauk o rodzinie, psychologii, socjologii, pedagogiki, nauki o mediach i komunikacji społecznej, prawa kanonicznego oraz orientalistyki, w takim zakresie, aby zapewnić jak najlepszy dostęp do polskiej i zagranicznej literatury fachowej, wspierając w ten sposób proces dydaktyczny i umożliwiając prowadzenie badań naukowych.
W ramach zajęć nadobowiązkowych studenci Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego mogą włączyć się w działalność Samorządu Studenckiego UO oraz Koła Naukowego Młodych Teologów, które organizują sesje naukowe i spotkania z zaproszonymi gośćmi. Przy Wydziale działa też Duszpasterstwo Akademickie „Resurrexit” otwarte na wszystkich studiujących.
Wydział Teologiczny
ul. Wojciecha Drzymały 1A
45-342 Opole
tel. (+48) 77 44 23 768
e-mail: dziekanatwt@uni.opole.pl
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382