Podróż studyjna do południowych Indii rozpoczęta!

W dniach 12–22 lutego 2025 r. grupa studentów Wydziału Teologicznego Uniwersytetu wraz z kilkoma wykładowcami udała się w podróż studyjną do Południowych Indii.

Od początku…

Od czterech lat na Wydziale Teologicznym UO prowadzimy kształcenie studentów na kierunku orientalistyka chrześcijańska. Studia te, będący jedyną taką propozycją w Polsce, już w swoim założeniu programowym mają zaznajomić studentów z szeroką problematyką orientalnego świata i kontekstów kulturowych, w których żyją tamtejsi chrześcijanie. Program studiów został skonstruowany w taki sposób, aby studenci poznali całą paletę zagadnień: począwszy od zakorzenienia kulturowego poszczególnych grup chrześcijan Wschodu, poprzez konteksty polityczne ich życia, dziedzictwo językowe i piśmiennicze, aż po problemy związane z migracjami, kryzysami humanitarnymi i wyzwaniami codziennej egzystencji. Już na etapie promocji kierunku zależało nam, aby chętnym studentom umożliwić nie tylko teoretyczne poznanie wykładanych zagadnień, ale pokazać im praktyczny wymiar życia niektórych grup chrześcijańskich.

Początkowo czas pandemii uniemożliwił wszelkie działania w tej kwestii. Po pandemii, w ubiegłym roku, mieliśmy szczęści gościć Orient w Opolu, podczas międzynarodowej konferencji „Christian Orient – undiscovered heritage of humanity” (Doskonała Nauka: DNK/SP/572983/2022).

Dlaczego Indie?

Jako kierunek pierwszej wyprawy studyjnej Dziekan naszego Wydziału wybrał Indie ze względu na wieloletnią współpracę z naukowymi ośrodkami Subkontynentu, którą najpierw prowadził indywidualnie (studia w St. Ephrem Ecumenical Research Institute w Kottayam), a następnie przeniósł na płaszczyznę międzyuczelnianą (w styczniu 2025 zostanie podpisana umowa bilateralna o współpracy między UO a Dharmaram Vidya Kestram w Bangalore).

Wizyta w Indiach ma pomóc studentom w nabyciu szeregu kompetencji społecznych, które znacząco wpłyną na ich wiedzę i umiejętności jako przyszłych absolwentów kierunku. W ramach naszego wyjazdu chcemy odwiedzić kilka miejsc ważnych z punktu widzenia indyjskiego chrześcijaństwa, np. Mylapore, będące jego kolebką oraz stan Kerala, w którym procent chrześcijan jawi się jako znaczący. Ponadto odwiedzimy Kottayam, Kochi, Ernakulam i Thiruvalla. W tych wszystkich miejscach zaplanowane zostały spotkania z przedstawicielami siedmiu tradycji chrześcijańskich obecnych w Indiach od niemal dwóch milleniów, a także wykłady i warsztaty. Ponadto jeden dzień wyjazdu poświęcony zostanie na wolontariat w jednym z przytułków prowadzonych przez lokalnych chrześcijan.

Mamy nadzieję, że nasza podróż studyjna, oprócz efektów niewymiernych, przyniesie również szereg efektów mierzalnych. W trakcie podróży chcemy nagrać film, który będzie dokumentował całość wyprawy, a w przyszłości może stać się materiałem promującym kierunek i całą Uczelnię. Ponadto chcemy wydać drukiem książkę zawierającą materiały studyjne, która z kolei ma szansę stać się pierwszym na polskim rynku podręcznikiem związanym z chrześcijaństwem indyjskim, jego historią, potencjałem i możliwymi interakcjami w Polsce. Dodatkowo chcielibyśmy wesprzeć materialnie goszczącą nas indyjską uczelnię. Nasz wyjazd studyjny wychodzi zatem naprzeciw założeniom kierunku orientalistyka chrześcijańska. Jesteśmy przekonani, że wyjazd przyczyni się do podniesienia efektów jakości kształcenia i stanie się elementem promującym naszą Uczelnię. Mam również nadzieję, że dzięki materiałom, jakie uda nam się zebrać w Indiach, będziemy umieli pozyskiwać w przyszłości patronów kolejnych inicjatyw naukowych i badawczych związanych z rozwojem kierunku, Wydziału i całej Uczelni.

W tym miejscu prowadzić będziemy „dziennik podróży”. Serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy:

Patroni wyjazdu:

Patroni wyjazdu:

Udostępnij post