Proces dyplomowania

Informacje dla studentów Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego dotyczące przygotowania prac licencjackich i magisterskich oraz procesu dyplomowania.

Informacje ogólne i podstawowe wymogi dotyczące pracy dyplomowej

Prace licencjackie i magisterskie są tworzone w ramach seminarium naukowego (licencjackiego lub magisterskiego) na I oraz na II stopniu studiów. Prowadzący seminarium jest promotorem pracy.

Praca dyplomowa to autorskie opracowanie problemu badawczego, wykonane przez studenta pod opieką naukową promotora

Podjęty w pracy problem badawczy musi być właściwy dla dyscypliny wiodącej, do której przypisany jest kierunek studiów, a więc nauk teologicznych. Student realizujący profil ogólnoakademicki zobowiązany jest napisać pracę dyplomową w formie rozprawy naukowej na podstawie studiów nad literaturą przedmiotu i przeprowadzonych badań. Praca powinna mieć spójną i przejrzystą strukturę, odzwierciedlającą logiczne uporządkowanie argumentacji.

Weryfikacja i ocena pracy

 

Pozytywna ocena pracy dyplomowej oznacza, że student nabył umiejętności formułowania i rozwiązywania problemów badawczych przez właściwy dobór źródeł oraz informacji z nich pochodzących, a także przez dokonywanie oceny, krytycznej analizy i syntezy tych informacji oraz zastosowania odpowiedniego rozwiązania. Ocena pracy (zgodna ze skalą ocen na UO) jest wynikową dwóch recenzji pracy, przygotowanych przez promotora oraz wyznaczonego recenzenta.

Składanie i archiwizacja pracy

Szczegóły dotyczące składania i archiwizacji prac znajdują się w Procedurze dyplomowania na Wydziale Teologicznym (WSDJK-O-WT-1) oraz w Instrukcji obsługi APD dla promotorów i recenzentów.

Przebieg i dokumentacja egzaminu dyplomowego

Przebieg egzaminu, ustalenie składu komisji, sposób oceniania podczas egzaminu wynikają z Regulaminu Studiów UO.

W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą co najmniej trzy osoby, w tym: (1) przewodniczący komisji (dziekan lub zastępca dziekana albo powołany przez dziekana nauczyciel akademicki mający co najmniej stopień naukowy doktora), (2) promotor oraz (3) recenzent.

W trakcie egzaminu dyplomowego dyplomant otrzymuje trzy pytania. Dotyczą one programu studiów i odpowiadających im efektów uczenia się (z wykazu tez przygotowanego dla danego kierunku studiów) oraz treści pracy dyplomowej.

Student jest zobligowany do rozliczenia się ze wszystkich zobowiązań uwzględnionych w elektronicznej karcie obiegowej. Aby podejść do egzaminu dyplomowego, trzeba na elektronicznej karcie obiegowej w USOS być rozliczonym z każdą wymienioną komórką Uniwersytetu Opolskiego (jak np. biblioteka, akademik).

Student wypełnia elektronicznie formularz osobowy monitoringu karier zawodowych absolwentów UO.

Zasady wydawania dyplomów przez Uniwersytet Opolski

Absolwentom Uniwersytetu Opolskiego, wydaje się dyplomy ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich według wzorów określonych w odpowiedniej uchwale Senatu Uniwersytetu Opolskiego.

Uniwersytet wydaje absolwentowi dyplom wraz z suplementem oraz ich odpisy w terminie 30 dni od dnia ukończenia studiów.

Absolwent, który rozpoczął studia w roku akademickim 2019/2020 lub później oraz który wznowił studia w roku akademickim 2019/2020 lub później, otrzymuje:

  1. oryginał dyplomu;
  2. oryginał suplementu;
  3. dwa odpisy dyplomu w języku polskim;
  4. dwa odpisy suplementu w języku polskim.


Przed ukończeniem studiów student może złożyć pisemny wniosek o wydanie:

  1. jednego odpisu dyplomu w języku obcym (angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim) zamiast jednego odpisu dyplomu w języku polskim,
  2. jednego odpisu suplementu w języku angielskim zamiast jednego odpisu suplementu w języku polskim.

Uwagi

Absolwent, który rozpoczął studia w roku akademickim 2019/2020 lub później otrzymuje: (1) dyplom i suplement wraz z dwoma odpisami bezpłatnie. (2) Dodatkowo, na wniosek studenta – odpis dyplomu w języku obcym lub suplementu w języku angielskim. Za dodatkowy odpis uiszcza się opłatę 20 PLN, jeśli wniosek zostanie złożony po ukończeniu studiów.

Absolwent, który rozpoczął studia w roku akademickim 2018/2019 lub wcześniej otrzymuje: (1) dyplom i suplement wraz z dwoma odpisami w języku polskim. (2) Dodatkowo, na wniosek studenta – odpis dyplomu w języku obcym (angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim) lub odpis suplementu w języku angielskim. Uiszcza wówczas opłatę w wysokości: (a) za wydanie dyplomu wraz z dwoma odpisami w języku polskim – 60 PLN; (b) za wydanie dodatkowego odpisu dyplomu w języku obcym – 40 PLN.

Pliki do pobrania