Teologia
Oferujemy studia stacjonarne:
a także studia niestacjonarne:
Moduł katechetyczny przygotowuje osoby świeckie do nauczania religii i etyki w szkołach i na parafiach, do pracy w poradniach rodzinnych. Wykłady z filozofii i historii Kościoła dają solidną naukową podbudowę dla lepszego zrozumienia teologii, współczesnego świata i człowieka. Przedmioty teologiczne uczą postaw otwartych na dialog z innymi wyznaniami i religiami. Obejmują one m.in. egzegezę ksiąg Starego i Nowego Testamentu, traktaty dogmatyczne, teologię moralną oraz pastoralną. Absolwenci – dzięki wykładom z psychologii, pedagogiki i dydaktyki, a także zajęciom z dydaktyk kierunkowych i praktykom – uzyskują kwalifikacje do nauczania na wszystkich poziomach edukacyjnych.
Moduł kapłański przeznaczony jest dla mężczyzn nieżonatych. Przygotowuje przyszłych duchownych diecezji opolskiej i gliwickiej do wykonywania posług religijnych związanych z przyjęciem sakramentu kapłaństwa, uczy różnych form pracy duszpasterskiej, jak również przygotowuje do nauczania religii i etyki w szkołach. W ramach modułu kapłańskiego prowadzi się wyłącznie studia dzienne, które uwarunkowane są przyjęciem i formacją w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu (więcej informacji).
Więcej informacji dot. kierunku studiów
Zobacz
Rekrutacja na studia na kierunku teologia:
– studia jednolite (5-letnie), stacjonarne (magisterskie), moduł katechetyczny
– studia jednolite (6-letnie), stacjonarne (magisterskie), moduł kapłański
– studia jednolite (5-letnie), niestacjonarne (magisterskie), moduł katechetyczny
Teologia kanoniczna
Teologia kanoniczna stanowi studium przeznaczone dla magistrów teologii, którzy chcieliby kontynuować swoją naukową drogę i rozpocząć etap studiów zmierzający do uzyskania stopnia tzw. „licencjatu rzymskiego”, który w przyszłości może stać się początkiem studiów doktoranckich. Kandydat na studia powinien wcześniej ukończyć jednolite studia magisterskie z teologii katolickiej albo wyższe seminarium duchowne (legitymuje się dyplomem lub zaświadczeniem ukończenia seminarium) oraz posiada przygotowanie pedagogiczne do nauczania religii. Efekty uczenia się przekazywane w ramach kierunku „Teologia kanoniczna” nie pokrywają się z istniejącym kierunkiem „Teologia” i umożliwiają pogłębienie dotychczas zdobytej wiedzy, umiejętności i kompetencji oraz ich aktualizację do zmieniających się uwarunkowań społeczno-religijnych. Studia nie dają kwalifikacji do nauczania religii w szkole (nie obejmują przygotowania pedagogiczno-katechetycznego), natomiast z perspektywy kościelnej (co potwierdza dodatkowe uzyskanie stopnia tzw. „licencjatu rzymskiego”) dają możliwość prowadzenia zajęć dydaktycznych w instytucjach kościelnych, np. w seminariach duchownych. Przygotowanie metodyczno-dydaktyczne opiera się na uprawnieniach, które absolwent nabył wcześniej – w ramach 5- albo 6-letnich jednolitych studiów magisterskich z teologii (jeśli te studia przewidywały uzyskanie takich uprawnień).
Na kierunku proponowane są studia stacjonarne:
Rekrutacja na studia na kierunku teologia kanoniczna:
– studia II stopnia (2-letnie), stacjonarne (magisterskie)
Orientalistyka chrześcijańska
Proponowany kierunek ma zaznajomić studentów z bogatą problematyką chrześcijan Orientu (głównie Azji) i kontekstem ich życia oraz uczynić z absolwentów ekspertów zdolnych angażować się zarówno w przedsięwzięcia pomocowe, jak również edukacyjne związane z problematyką chrześcijańskiego Wschodu.
Studia, chociaż mają formę stacjonarnych studiów licencjackich, są w dużej mierze prowadzone on-line; ponadto, aby ułatwić do nich dostęp ludziom pracującym, zajęcia odbywają się głównie popołudniami.
Program studiów zawiera bogaty wachlarz przedmiotów z dziedziny nauk teologicznych, humanistycznych i społecznych, który umożliwia wykorzystanie wiedzy i umiejętności specjalistów poszczególnych dziedzin nie tylko z Wydziału Teologicznego, ale także innych Wydziałów UO. Tego typu współpraca i wymiana doświadczeń naukowo-badawczych powoduje stały rozwój kadry, jej badawczych zamierzeń oraz misji kierunku.
Utworzenie studiów z zakresu orientalistyki chrześcijańskiej na poziomie pierwszego stopnia i profilu ogólnoakademickim zasadza się na kilku przesłankach.
Na kierunku proponowane są studia stacjonarne:
Rekrutacja na studia na kierunku Orientalistyka chrześcijańska:
– studia I stopnia (3-letnie), stacjonarne (licencjackie)
– studia II stopnia (2-letnie), stacjonarne (magisterskie)
Wydział Teologiczny
ul. Wojciecha Drzymały 1A
45-342 Opole
tel. (+48) 77 44 23 768
e-mail: dziekanatwt@uni.opole.pl
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382