Strategia rozwoju

Misja

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego jest integralną jednostką tej wiodącej w regionie uczelni. Podstawową misją Wydziału jest głębsze zrozumienie i systematyczny wykład doktryny katolickiej, opartej na Bożym Objawieniu. W wyjaśnianiu i nauczaniu tejże doktryny Wydział Teologiczny zachowuje wierność wobec Urzędu Nauczycielskiego Kościoła i kieruje się wytycznymi zawartymi w odpowiednich dokumentach Stolicy Apostolskiej, zwłaszcza w Konstytucji Apostolskiej Veritatis gaudium o uniwersytetach i wydziałach kościelnych (Watykan 2018) oraz w odpowiednich dokumentach państwowych i wewnątrzuczelnianych.
Pierwszoplanową misją Wydziału Teologicznego jest kształcenie alumnów Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu z zachowaniem obowiązującego w Polsce i zatwierdzonego przez Stolicę Apostolską Ratio studiorum oraz merytoryczne przygotowanie osób zakonnych i świeckich do pracy w katechezie i w innych sektorach duszpasterskiej działalności Kościoła. W misję Wydziału wpisuje się również prowadzenie innych atrakcyjnych kierunków studiów, organizowanie studiów podyplomowych, kursów specjalnych, wykładów otwartych i wszelkich przedsięwzięć o charakterze dydaktyczno-naukowym, w ścisłej współpracy z działającym w strukturach WT Instytutem Nauk Teologicznych.
Ponieważ kształcenie studentów opiera się o najlepsze krajowe, europejskie i światowe standardy, pozwalające na efektywny transfer wiedzy, umiejętności i kompetencji, Wydział chce stać się wiodącym ośrodkiem teologicznym w Polsce i w Europie, skoncentrowanym – obok tradycyjnego wykładu teologii – na kilku specyficznych obszarach naukowo-dydaktycznych, w których będzie jednostką unikatową w skali całego kraju. Należy tu wymienić takie obszary jak: liturgika, ekumenizm czy orientalistyka chrześcijańska. Te obszary dydaktyczne, wraz z podstawowymi studiami teologicznymi, należy rozpatrywać jako strategiczne w rozwoju jednostki. Ich osiągnięciu powinna służyć szeroko zakrojona współpraca z innymi ośrodkami teologicznymi w Polsce i na świecie.
Prowadzona działalność dydaktyczna zakłada również drugoplanową misję Wydziału, którą jest oddziaływanie na społeczeństwo, zwłaszcza w lokalnym kontekście Śląska. Będzie ona realizowana poprzez kreowanie debaty publicznej dotyczącej problemów wiary oraz relacji religii do świata współczesnego. Wymiernymi elementami tego aspektu założonej misji jednostki będzie organizacja kursów „w terenie” (w formie stacjonarnej i niestacjonarnej), sympozjów, a przede wszystkim jeszcze intensywniejsza obecność w mediach społecznościowych.

Cele strategiczne WT UO w latach 2021-2027

W okresie obejmującym lata 2021-2027 cele strategiczne Wydziału Teologicznego UO przedstawiają się następująco:

  1. Wzmocnienie pozycji Wydziału Teologicznego w krajowej i międzynarodowej sieci teologicznych ośrodków dydaktycznych.
  2. Zapewnienie jeszcze wyższej jakości kształcenia.
  3. Zwiększenie konkurencyjności Wydziału na arenie krajowej.
  4. Uczynienie z jednostki krajowego centrum kształcenia w zakresie liturgiki, ekumenizmu i orientalistyki chrześcijańskiej.
  5. Zwiększenie umiędzynarodowienia Wydziału.
  6. Jeszcze rzetelniejsze uwzględnienie potrzeb rynku pracy, zwłaszcza na Śląsku.
  7. Intensyfikacja współpracy z Wydziałami Katechetycznymi Kurii Diecezjalnej w Opolu i w Gliwicach.
  8. Zwiększenie liczby studentów Wydziału.
  9. Zwiększenie ilości zajęć prowadzonych w językach obcych.
  10. Zwiększenie oferty studiów podstawowych i podyplomowych.

Metody osiągnięcia celów strategicznych WT UO

Realizacja powyższych celów strategicznych będzie odbywała się poprzez następujące działania (cele operacyjne):

ad. 1) Cel strategiczny może zostać osiągnięty poprzez publikację rzetelnych materiałów dydaktycznych (skryptów, filmów instruktarzowych, wykładów on-line).

ad. 2) Cel strategiczny może zostać osiągnięty w ścisłej współpracy z INT UO poprzez kursy doskonalenia kadry wykładowców.

ad. 3) Cel strategiczny może zostać osiągnięty poprzez tworzenie nowych, atrakcyjnych kierunków studiów, a także przez ułatwianie studentom dostępu do różnych form wspar-cia (stypendia, szkolenia, wymiany itp.).

ad. 4) Cel strategiczny może zostać osiągnięty poprzez proponowanie studiów i szkoleń specjalistycznych z zakresu wymienionych obszarów badawczych.

ad. 5) Cel strategiczny może zostać osiągnięty poprzez nawiązywanie nowych umów o współpracy z ośrodkami zagranicznymi oraz wymianę kadry wykładowczej i studentów w ramach już istniejącej siatki współpracy.

ad. 6) Cel strategiczny może zostać osiągnięty poprzez zacieśnienie współpracy z kościelnymi i samorządowymi instytucjami działającymi na terenie Opolszczyzny i sąsiednich województw.

ad. 7) Cel strategiczny może zostać osiągnięty poprzez ekspertyzy dotyczące tworzenia nowych programów katechetycznych.

ad. 8) Cel strategiczny może zostać osiągnięty poprzez organizowanie konkursów i olimpiad z zakresu obszarów dydaktycznych WT UO. Istotne jest również zwiększenie pro-mocji jednostki poprzez media lokalne, media społecznościowe i instytucje kościelne.

ad. 9) Cel strategiczny może zostać osiągnięty poprzez motywowanie wykładowców do umiędzynarodowienia swoich wykładów.

ad. 10) Cel strategiczny może zostać osiągnięty poprzez zaktywizowanie specjalistów z za-kresu różnych obszarów dydaktycznych do tworzenia studiów w precyzyjnie sformuło-wanej tematyce (np. wiedza biblijna, nauki o rodzinie, religia w mediach, dokształcanie liturgiczne itd.).

Elementy wyróżniające WT UO na tle innych jednostek w Polsce i w Europie

  • Wysoce wyspecjalizowana kadra nauczycieli akademickich.
  • Profesjonalna baza dydaktyczna WT UO.
  • Proponowane kierunki studiów, np. orientalistyka chrześcijańska jest kierunkiem proponowanym jedynie w naszej jednostce.
  • Wydawanie, w ścisłej współpracy z INT, pięciu renomowanych czasopism naukowych oraz licznych publikacji książkowych.
  • Szerokie kontakty dot. współpracy międzynarodowej.
  • Odwaga w podejmowaniu dyskusji dotyczących różnorodnych kwestii religijnych i społecznych.
  • Silna więź tożsamościowa studentów z naszą jednostką.