W czwartek, 28 stycznia 2021 r., w wieku 90 lat zmarł o. prof. dr hab. Hugolin Langkammer OFM,
wieloletni wykładowca na KUL oraz przyjaciel, współzałożyciel oraz wykładowca naszego Wydziału Teologicznego.
Polecajmy Zmarłego Bożemu Miłosierdziu:
Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen!

[download-attachment id=”10207″ title=”List kondolencyjny Dziekana WT UO”]

Wrocławski Gości Niedzielny przybliżył postać o. Hugolina Langkammera w poniższej notce:
Hugolin Helmut Langkammer OFM urodził się 19 grudnia 1930 w Bytomiu-Bobrku na Górnym Śląsku. W roku 1950 rozpoczął życie franciszkańskie w nowicjacie Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych w Borkach Wielkich. Święcenia prezbiteratu przyjął dnia 18 grudnia 1955 r. w Częstochowie. Odbył studia specjalistyczne z zakresu biblistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w Jerozolimie i w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk biblijnych. Od 1967 roku pracował na Wydziale Teologicznym KUL zdobywając kolejne stopnie i tytuły naukowe: w 1969 r. habilitację, w 1975 profesora nadzwyczajnego KUL, a w 1982 profesora zwyczajnego. Pełnił funkcję prodziekana (1975-1985) i dziekana (1987-1993) Wydziału Teologicznego KUL. Był Prezesem Polskich Biblistów (1976-1988). Napisał ponad 100 książek o tematyce biblijnej, a także ponad 500 rozpraw i artykułów naukowych. Przetłumaczył i opatrzył komentarzem naukowym wiele ksiąg Pisma Świętego. Wypromował 55 doktorów i ponad 350 magistrantów. Był recenzentem licznych rozpraw doktorskich, habilitacyjnych i profesorskich. Analiza licznych prac naukowych pokazuje śp. o. Hugolina jako wybitnego teologa i egzegetę˛. Łączył on prace nad Nowym Testamentem z badaniami nad Starym Testamentem. Wielką pasją franciszkanina była muzyka organowa i dyrygentura. Po przejściu na emeryturę i powrocie do klasztoru we Wrocławiu-Karłowicach (2005) pozostał nadal aktywny na gruncie naukowym, ale także z niespożytymi siłami wciąż z wielką gorliwością działa duszpastersko głosząc rekolekcje i misje.

/https://wroclaw.gosc.pl/doc/6709656.Nie-zyje-wybitny-biblista-o-prof-Hugolin-Langkammer-OFM/