Katolicko-Protestancki Dialog Ekumeniczny. Ekumeniczne drogi pojednania. Katedra Jean Monnet

Cele studiów

W trakcie dwusemestralnych zajęć będą odbywać się w wybranych wspólnotach luterańskich na terenie Opolszczyzny: Opole, Kluczbork, Lasowice, Pokój, Gogolin W ich trakcie będą zgłębiane problemy pojawiające się na drodze dialogu ekumenicznego katolicko-protestanckiego. 500 lat od reformacji Marcina Lutra jest dobrą okazją do zgłębienia historii podziału we wspólnocie chrześcijan i docenienia wysiłku odzyskiwania jedności. Zarysowane zostaną zasadnicze problemy w relacji obu Wspólnoty kościelnych i ich znaczenie w budowie tożsamości Starego kontynentu. Wykładom poświęconym aspektom teologicznym będą towarzyszyć konwersatoria i spotkania z przedstawicielami lokalnych wspólnot protestanckich.

Możliwości rozwiązania narosłych kwestii będą zgłębiane podczas warsztatów dotyczących ekumenicznych zasad rozwiązywania konfliktów konfesyjno-religijnych. Praktyczny wymiar skutecznego łagodzenia narosłych problemów odsłonią analizowane dobre praktyki w relacjach katolicko-protestanckich na Śląsku opolskim.

Uczestnicy Studium są zaproszeni do współtworzenia projektu umożliwiającego wyjazd studyjny do wybranych ośrodków, posiadających żywe przykłady kultury inspirowanej myślą protestancką. W ramach zajęć przewidywana jest wizyta studyjna w Augsburgu – kolebce reformacji.