XVIII Opolski Festiwal Nauki wystartował 6 listopada 2020 roku i potrwa do 15 grudnia. W tym roku w wyjątkowym święcie nauki będzie mógł wziąć udział każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania. Wszystkie wydarzenia będą bowiem transmitowane w internecie.

Uniwersytet Opolski przystąpił w tym roku do Porozumienia Organizatorów Festiwali Nauki w Polsce. Nasza uczelnia – przy współpracy Opolskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Urzędu Miasta Opola i Parku Naukowo-technologicznego w Opolu – napisała wniosek do programu „Społeczna odpowiedzialności nauki” ogłoszonego przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego i uzyskała w konkursie wysoką 18. lokatę. Dzięki idącemu za tym dofinansowaniu w wysokości 284 tys. zł może realizować XVIII Opolski Festiwal Nauki, którego głównym celem jest popularyzacja nauki i zainteresowanie nią jak największej liczby odbiorców.

Tegoroczna edycja festiwalu jest wyjątkowa. Ze względu na pandemię koronawirusa bezpośredni kontakt z naukowcami zastąpią zdalne transmisje.

Za nami Opolski Festiwal Podróżników i Piknik Naukowy, a przed nami jeszcze „Czwartkowe spotkania z nauką”, dni otwarte dyscyplin naukowych i fascynująca „Noc nauki”.

Czwartkowe spotkania z nauką

Opolski Festiwal Nauki nie zakończył się na jednym weekendzie. Do połowy grudnia organizowane będą czwartkowe spotkania z nauką. W co drugi czwartek o godz. 19 będą odbywały się spotkania z interesującymi gośćmi.

  • 26 listopada, godz. 19 – Woda pod napięciem – Krystyna Raczkowska-Tomczak: doświadczenia z fizyki: https://fb.me/e/1lI5s62f9
Ok. godz. 19.45 – rozmowa o zdalnej formie nauczania. Poprzez Facebooka można zadać pytanie.
Zapraszamy również do udziału w konkursach: http://festiwal.uni.opole.pl/konkursy/
  • 10 grudnia – dr Magdalena Giercarz-Borkowska opowie o edukacji domowej w Polsce dawnej i dzisiejszej.

 

Dni otwarte dyscyplin naukowych

Wychodząc naprzeciw potrzebom szkół opolscy naukowcy zaproponowali spotkania z nauką, kierowane do uczniów i nauczycieli. Lista proponowanych wykładów i warsztatów zamieszczona jest na stronie festiwalowej.

Zaproponowano również serię konkursów, których rozstrzygnięcie odbędzie się podczas dnia otwartego danej dyscypliny. Wszystkie spotkania będą transmitowane na facebooku.

  • 26 listopada – Dzień otwarty nauk fizycznych i konferencja Energetyka XXI wieku
  • 30 listopada 2020 – Dzień otwarty nauk o zdrowiu
  • 1 grudnia – Dzień otwarty nauk teologicznych
  • 2 grudnia – Dzień otwarty nauk informatycznych
  • 3 grudnia – Dzień otwarty nauk biologicznych
  • 7 grudnia – Dzień otwarty nauk o polityce i komunikacji społecznej
  • 14 grudnia – Dzień otwarty nauk chemicznych

Noc Nauki inna niż wszystkie

Informacji o wszechświecie i tajemnicach ciemności będzie można poszukiwać 4 grudnia podczas Nocy Nauki; odbędą się wówczas warsztaty w ramach Wirtualnej Akademii Astronomii, nastąpi też rozstrzygnięcie konkursu „Odkrywca Światów”. Będzie też można spotkać się z astronomem i spojrzeć w niebo w poszukiwaniu Marsa. Od kilku miesięcy Mars króluje bowiem na niebie, wspólnie z Jowiszem i Saturnem tworząc niezwykły spektakl astronomiczny.

* * *

XVIII Opolski Festiwal Nauki organizują: Uniwersytet Opolski, Opolskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Urząd Miasta Opola i Park Naukowo-Technologiczny w Opolu. Partnerami tegorocznej edycji są: Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu, Urząd Statystyczny w Opolu, Narodowy Bank Polski, Odział Opolski Polskie Towarzystwo Fizyczne, Studencka poradnia prawna Bona Fides Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytecka Studencka Poradnia Prawna – “Klinika Prawa”, Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Opole, Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Opole i Wirtualna Akademia Astronomii.

Szczegółowe informacje i program festiwalu są dostępne na stronie http://festiwal.uni.opole.pl/