Duszpasterstwo Nauczycieli Akademickich

Program spotkań Duszpasterstwa Nauczycieli Akademickich
w semestrze zimowym 2020/21

 • 5 października o godz. 18.00 w kościele seminaryjno-akademickim – MSZA ŚW. inaugurująca rok akademicki w intencji pracowników i studentów opolskich uczelni; przewodniczy bp dr hab. Rudolf Pierskała.
 • 6 listopada o godz. 19.00 w kościele seminaryjno-akademickim – MSZA ŚW. za zmarłych pracowników opolskich uczelni; przewodniczy bp Paweł Stobrawa.

  Proszę o wcześniejsze zgłoszenie naszych drogich zmarłych z ostatniego roku, by ich dopisać do już sporządzonej listy „wypominkowej”.

 • 11 grudnia o godz. 19.00 – w kościele seminaryjno-akademickim – MSZA ŚW. RORATNIA w intencji wszystkich ofiar pandemii oraz o jej rychłe ustanie.
  Po mszy zgłaszanie propozycji dotyczących ewentualnego wspólnego wyjazdu w czerwcu 2021 r. Na pewno nie będzie to wyprawa samolotowa. Już dziś proponuję wziąć pod rozwagę ewentualny wyjazd do tzw. krajów bałtyckich (Litwa, Łotwa i Estonia), które na razie podobno najmniej ucierpiały z powodu epidemii.

Z uwagi na, niestety, wciąż utrzymującą się pandemię, musimy w tym roku zrezygnować z jesienno-zimowych spotkań dyskusyjnych. Nie chciałbym jednak, abyśmy całkowicie zawiesili nasze spotkania, dlatego, oczywiście – o ile sytuacja się nie pogorszy, serdecznie zapraszam na wspólne nabożeństwa do bezpiecznie dużego kościoła seminaryjno-akademickiego. Byłoby dobrze, gdyby się nam udało spotkać się przynajmniej raz w miesiącu, stąd tym razem propozycja dodatkowej mszy w grudniu. Z wiadomych względów na razie nie planujemy tradycyjnego spotkania opłatkowego. Gdyby było możliwe jego zorganizowanie, to osobno o tym powiadomię. Jego ewentualny termin – środa 13.01.2021.

Życzę wszystkim Bożego błogosławieństwa i dużo, dużo zdrowia!

Z wyrazami szacunku
Marcin Worbs
kapelan-duszpasterz nauczycieli akademickich

DUSZPASTERSTWO NAUCZYCIELI AKADEMICKICH zostało powołane do życia 15 lipca 2000 r. przez ks. abpa prof. dra hab. Alfonsa Nossola na życzenie uczestników uniwersyteckiej pielgrzymki do Rzymu z okazji Roku Jubileuszowego. W zamierzeniu swym pragnie wyjść naprzeciw potrzebom religijnym pracowników wszystkich opolskich uczelni i przyczynić się do większej integracji opolskiego środowiska akademickiego. Główne inicjatywy Duszpasterstwa to:
 • letnie wyjazdy o charakterze pielgrzymkowym i studyjnym
 • jesienne spotkania dyskusyjne poświęcone zagadnieniom filozoficznym, teologicznym i społecznym
 • styczniowe spotkania opłatkowo-noworoczne
 • Wielkopostne Wykłady Otwarte
 • wspólna modlitwa za żyjących i zmarłych pracowników uczelni opolskich