Informacje ogólne

Chiny są mocarstwem politycznym, gospodarczym i kulturalnym świata. Jednocześnie chrześcijaństwo, mimo iż trafiło do Chin w VI w., przeżywało i przeżywa wciąż przeróżne napięcia i trudności. A zwłaszcza chrześcijaństwo w wyznaniu katolickim. Chiny mają także niezwykłą moc sinizacji, czyli czynienia chińskim wszystkiego, co spotkają na swej drodze. Na czym polega specyfika Chin? W jakim kontekście musi funkcjonować chrześcijaństwo i z jakimi problemami się zmagać? Jak wygląda teologia chrześcijan wyrażana w języku i filozofiach chińskich? Czy teologia katolicka może ulegać sformułowaniom wiary opartym na filozofiach buddyjskiej, taoistycznej czy konfucjańskiej? Czy dla chrześcijan Zachodu ekspresja chrześcijaństwa chińskiego jest zagrożeniem, czy jakąś szansą na rozwój w nowe odpowiedzi na głęboko ludzkie pytania?

Na te i inne pytania zamierza odpowiedzieć kurs pt. „Chrześcijaństwo chińskie. Szanse i zagrożenia”.

Na kurs mogą zgłosić się wszyscy zainteresowani, nie są wymagane żadne dodatkowe świadectwa. Kurs kończy się otrzymaniem świadectwa wydanym przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego.

Przedmioty kursu «Chrześcijaństwo chińskie. Szanse i zagrożenia»

Religie chińskie: taoizm, konfucjanizm, buddyzm
Problem sinizacji kultury: język, filozofia, prawo, polityka, sztuka
Spór akomodacyjny
Teologia chińska
(Teologia japońska)
(Teologia koreańska)

Kurs odbędzie się 14 i 28.10.2017r.

Informacje szczegółowe
Szczegółowe informacje dotyczące warunków uczestnictwa, opłat, liczby i czasu wykładów można pobrać z rozkładu zajęć.(kliknij aby pobrać)

Kierownik kursu
ks. dr hab. Dariusz Klejnowski-Różycki (dkr@uni.opole.pl)